Skrót ETA i ETD – co oznaczają?
PEKO Spedycja Twój opiekun transportu!
3 min.

Skrót ETA i ETD – co oznaczają?

Sprawdź co oznaczają i jak wpływają na Twój biznes ETA i ETD, czyli jedne z najczęściej powtarzanych skrótów w transporcie międzynarodowym.

ETA – co to znaczy?

ETA skrót od ang. Estimated Time of Arrival to przewidywany czas przybycia ładunku do miejsca docelowego. ETA (transport) jest kluczowym wskaźnikiem, który pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz planowanie działań związanych z odbiorem towarów. Ustalanie ETA opiera się na analizie wielu czynników min. tj.: odległość od miejsca załadunku do miejsca rozładunku, warunki panujące na trasie, czy przewidywane postoje.

ETD – co to jest?

ETD (ang. Estimated Time of Departure), czyli szacowany czas wypłynięcia. Jest to przewidywany czas, w którym statek opuści port, z którego wyrusza. ETD jest kluczowym wskaźnikiem w logistyce morskiej, ponieważ pomaga w planowaniu i koordynacji operacji portowych, załadunku i rozładunku towarów, a także w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Podawanie dokładnych informacji o ETD jest ważne dla wszystkich zaangażowanych stron, w tym armatorów, spedytorów i odbiorców towarów. Podobnie jak ETA, ETD jest kalkulowany na podstawie analizy licznych zmiennych, w tym harmonogramów przewoźników, przepustowości magazynów oraz potencjalnych opóźnień.

ETA i ETD to tylko dwa spośród wielu skrótów stosowanych wśród importerów, przewoźników i spedytorów. By ułatwić Ci komunikację z nimi, opracowaliśmy słownik przydatnych pojęć w branży TSL.

Zastosowanie ETD, ETA w praktyce

ETA i ETD znajdują szerokie zastosowanie w praktyce spedycyjnej i ułatwia importerom zarządzanie ich biznesem. Dzięki tym wskaźnikom możliwe jest skuteczne planowanie sprzedaży, optymalizacja magazynowana, czy komunikacja z Klientem.

Załóżmy, że organizujesz import z Chin drogą morską na warunkach CIF. Otrzymując informację o ETD wiesz, kiedy statek opuści port, a Twój towar wypłynie. Umożliwia to śledzenie statusu transportu. Po otrzymaniu od przewoźnika ETA wiesz orientacyjnie kiedy statek dopłynie do portu przeznaczenia, możesz więc rozpocząć organizację rozładunku i transportu towaru do Twojego magazynu. Sprawna organizacja tego procesu pozwala uniknąć dodatkowych opłat tj. demurrage.

Abyś jeszcze lepiej zrozumiał istotę ETA i ETD, posłużymy się kolejnym przykładem, tym razem spoza branży TSL. Załóżmy, że chcesz zamówić jedzenie z dostawą do domu za pomocą aplikacji mobilnej. Wybierając restaurację, która ma przygotować dla Ciebie posiłek, widzisz orientacyjny czas dostawy, czyli nic innego niż ETA. Kiedy przejdziesz już do finalizacji zamówienia i opłacisz je, pojawia się ETD: orientacyjna godzina, o której kurier odbierze Twój posiłek i wyruszy z nim do Ciebie. 

Ze skrótami ETA i ETD spotkasz się również w transporcie publicznym, czy lecąc na wakacje. Godzina odlotu, którą widzisz na bilecie to ETD, natomiast przylotu – ETA.